Vita-min plus® Mother

Vita-min plus® Mother

Planifikim, Shtatzani, Gji dhënie

Sasia

Description

Vita-min plus® Mother është shtesë ushqimore (përzierje e vitaminavedhe mineraleve) me përbërje novatore dhe komplekse. Përbërja komplekse e vitaminave dhe forma Kelate e mineraleve, garantona bsorbim maksimal duke i përmbush nevojat për suplementim me mikroelemente, nevoja në rritje e sipër gjatë kohës së shtatzënisë dhe gji dhënies. Formulimi është avancuar akoma me shtimin e ekstraktit të boronicës së kuqe dhe acidit folik, të cilat kontribuojnë në rritjen normale të indeve tek femrat qëplanifikojnë apo janë shtatzëna si dhe gjatë gji dhënies.

Produkti rekomandohet të përdoret si shtesë e rregullt ditore:

 • Gjatë shtatzënisë dhe gji dhënies.
 • Me qëllim të korrigjimit të mangësive të vitaminave dhe mineraleve .
 • Nëse pësoni gjendje depresioni, apatie ose formë fizike dhe mendore të përkeqësuar.
 • Në rastet e ushqyerjes së parregullt.
 • Kur merret sasi e tepërt e ilaçeve dhe lloje të caktuara të erëzave dhe pijeve (kafe, cigare, pije alkoolike).
 • Pas sëmundjeve dhe gjatë periudhës së rikuperimit.

Kërkimet shkencore kanë vërtetuar se:

 • Vitamina A ndihmon në mirëmbajtje tëlëkurës së shëndoshë, shikimit të pastër dhe mirëmbajtjes së sistemit imunitar. Gjithashtu mundëson mirëmbajtjen adekuate të metabolizmit të hekurit në organizëm.
 • Vitamina D ndihmon në mirëqenien e sistemit skeletor, rregullimin e nivelit të kalciumit në organizëm dhe mirëqenien e sistemit muskulor.
 • Vitamina E ndihmon në mbrojtjen e e qelizave kunër stresit oksidativ duke mbrojtur organizmin nga toksifikimi dhe duke ul sasinë e radikaleve të lira.
 • Vitamina C ndër të tjera është kontribusi më i madhë i funksionimit normal të sistemit imunitar, duke mbrojtur sitemin qelizor nga oksidimi. Vitamina C është skajshmërisht e rëndësishme në shumë procese biokimikedhe metabolike, kontribuon në formimin e kolagjenit duke ndihmuar funksionimin normal të enëve tëgjakut.
 • Vitamina B1 ndihmon në funksionim normal të sistemit nervor, metabolizmit energjik, zemrës dhe funksioneve psikologjike.
 • Vitamina B2 ndihmon në uljen e nivelit të lodhjes kronike, mirëmbajtjen e lëkurës së
  shëndoshë dhe funksionimin normal të sistemit nervor dhe membranës së mukozës.
 • Vitamina B6 ka shumë funksione tërëndësishme në organizmin tonë: është përgjegjës për mirëmbajtjen emetabolizmit të proteinave, glikogjenit dhe homocisteinës. Ndihmon në prodhimin e rruzave të kuqe të gjakut si dhe në funksionimin normal të sistemit nervor.Është njëra prej vitaminave kryesore që ndihmon në rregullimin e proceseve hormonale.
 • Acidi Folik ndihmon në prodhimin e indeve tek shtatëzënat dhe nënave gjatë gji dhënies.
 • Vitamina B12 Ndihmon në prodhimin e rruzave të kuqe të gjakut si dhe në funksionimin normal
  të sistemit nervor. Gjithashtu ndihmon në uljen e nivelit të lodhjes kronike.
 • Biotina ndihmon në mirëmbajtjen e flokëve të shëndetshme, rregullimin e gjendjes së lëkurës dhe
  membranës së mukozës.
 • Acidi Pantotenik ndihmon në funksionimin e sintezës dhe metabolizmit të vitaminës D dhe disa neurotransmetuesve. Ndihmon në mirëmbajtjen e nivelit të aktivitetit mental.
 • Kalciumi është mineral thelbësor (kryesor) në mirëqenien e sistemit skeletor (eshtrave, nyjeve dhe dhëmbëve).
 • Magnezi Ul nivelin e lodhjes dhe rraskapitjes. Ndihmon në funksionim normal të sistemit nervor. Relakson sistemin muskulor. Ndihmon edhe në sintezën e proteinave dhe mirëmbajtjen e shëndetit të eshtrave dhe dhëmbëve.
 • Hekuri është përgjegjës për transportimin e oksigjenit gjatë gjithë trupit. Ndihmon në prodhimin e rruzave të kuqe dhe hemoglobinës së gjakut.
 • Zinku ka shumë funksione të rëndësishme në organizëm: Ndihmon në menaxhimin e shëndetit të eshtrave, thonjëve, flokëve dhe lëkurës. Kontribuon në sintezë të proteinave dhe ADNsë. Ndihmon shumë në funksionimin normal të sistemit të riprodhimit që është shume me rëndësi për femrat që planifikojnë shtatzani dhe meshkujt që kanë spermë më të dobët.
 • Mangani Ndihmon në ndërtimin e indeve lidhëse dhe mbrojtjen e tyre ndaj radikaleve të lira.
 • Bakri Ndihmon transportimin e hekurit në organizëm. Ka rol kyç në shëndetin e flokut dhe pigmentit të lëkurës.
 • Jodi Ndihmon në prodhimin normal hormonal nga tiroidet dhe funksionimin e tyre. Ndër të tjera, ndihmon në funksionimin normal të sistemit kognitiv.

Shënim: Për sigurinë e foshnjës dhe nënës ne përdorim mineralet e kualitetit superior, amino-acidet kelat nga Albion® me absorbim të lartë (Ferrochel®), me bioaktivitet dhe tolerancë të lartë, të vërtetuara shkencërisht me studime disa vjeçare. Kur të kërkoni minerale, shkoni vulën Albion®Minerals sepse është garancë për produkt të kualitetit të lartë, me vlera të vërtetuara.

Mënyra e përdorimit: 1 kapsulë në ditë. Konsumojeni me një sasi të madhe uji.

Additional information

Informacion Nutricional

1 Kapsulë / VRU

Vitaminë A

180µg / 22.5%

Vitaminë D

5µg / 100%

Vitaminë E

12mg / 100%

Vitaminë C

80mg / 100%

Vitaminë B1

1,1mg / 100%

Vitaminë B2

1,4mg / 100%

Niacinë

16mg / 100%

Vitaminë B6

1,4mg / 100%

Acid folik

400µg / 100%

Vitaminë B12

2,5µg / 100%

Biotinë

50µg / 100%

Acid pantotenik

6mg / 100%

Minereale:

Kalcium në formën e kelatit Albion®

100mg / 12.5%

Magnez në formën e kelait Albion®

50mg / 13%

Hekur në formën e kelait Albion®

14mg / 100%

Zink në formën e kelatit Albion®

10mg / 100%

Mangan në formën e kelatit Albion®

1mg / 50%

Bakër në formën e kelait Albion®

1000µg / 100%

Jod në formën e kelait Albion®

200µg / 100%

Ekstrakt I Brusnicës së thatë

10mg

VRU

Vlera Referente Ushqyese

Informacion Shtesë

Vita-min plus® Mother është shtesë ushqimore. Paketimi përmban 30 kapsula me përmbajtje pluhuri.

Shtesat ushqimore nuk duhet të përdoren si zëvendësim për një dietë të larmishme dhe të ekuilibruar. Rekomandohet një dietë e larmishme dhe e ekuilibruar dhe një mënyrë jetese e shëndetshme. Mbajeni larg fëmijëve.

 

Kushtet e ruajtjes: Ruani në dhomë të thatë, në temperaturë dhome, në ambalazh të mbyllur mirë. Mbajeni jashtë mundësive të fëmijëve të vegjël

 

Përbërësit: minerale (bisglicinat kalciumi (kelati i aminoacideve të kalciumit Albion®, AlbicalTM), bisglicinat i magnezit (kelat i aminoacideve të magnezit Albion®), bisglicinat i hekurit (kelat i aminoacideve të hekurit Ferrochel®), bisglicinat i zinkut (kelate aminoacid i zinkut Albion® biglikelate), ( Albion® kelat i aminoacideve të bakrit), bisglicinat mangani (kelat i aminoacideve të manganit Albion®), jodur kaliumi, vitamina – acid L-askorbik – vitaminë C, dl-α-tokoferil acetat – vitaminë E, amidi i acidit nikotinik – niacin, beta karotinë – vitaminë A, kalcium D-pantotenat – acid pantotenik, D-biotinë, cianokobalaminë – vitaminë B12, kolekalciferol – vitaminë D, acid pteroilmonoglutamik – folate, hidroklorur piridoksinë – vitaminë B6, riboflavinë – vitaminë B2, tiaminë – vitaminë B2, tiaminë 1 vitaminë oksid, stearat magnezi – agjentë kundër ngjitjes, ekstrakt boronicë (Vaccinium macrocarpon ) Ait.), celulozë mikrokristaline – mbushës, kapsulë (përbërës xhelatinë – guaskë, bojë: E 172).

top